Tässä osiossa on kuvattu paperin valitseminen käyttökohteen mukaan, paperityypin tallentaminen omalla nimellään ja tiedoston tulostaminen käyttämällä tallennettua paperityyppiä.
Tämä toiminto on käytettävissä, kun
kun tulostinta käytetään verkossa,
yhdessä RPCS-tulostinohjaimen kanssa
tai Windows 2000 tai uudemmassa käyttöjärjestelmässä (tätä vanhemissa järjestelmissä tallennetut paperityypit näkyvät tulostinohjaimessa nimellä [Normaali]).
Tämä toiminto ei ole käytettävissä, kun
tulostinohjaimen [Tallenna/Palauta asetukset] -toiminto on käytössä (tallennetut paperityypit tulostinohjaimessa nimellä [Normaali]) ja
tulostin ja tietokone eivät käytä kaksisuuntaista yhteyttä.
Ota huomioon, että
tulostinohjaimessa ei ehkä näy paperityypin nimeä oikein, jos se on tallennettu kielellä, jota ei tueta,
paperityypin nimi ei ehkä näy äyttöpaneelissa oikein, jos nimi on tallennettu käyttäen muita kuin aakkosnumeerisia merkkejä (muita kuin a-z, A-Z tai 0-9), ja
paperityyppien nimiä ei tallenneta laitteen lokeihin.
Alla olevassa esimerkissä on kuvattu mukautettu paperikoko, jolle on annettu nimi "Lasku A" ja joka syötetään ohisyöttötasosta.
Tallenna nimi Web Image Monitor -ohjelman avulla kohtaan [Oma paperityyppi].
Kirjoita "Lasku A" kohtaan [Paperin nimeäminen] ja valitse [Tavallinen paperi] kohdasta [Paperityyppi].
Tiedostoa tulostettaessa paperityyppi valitaan automaattisesti valitsemalla tulostinohjaimen asetusnäytöstä [Omat paperityypit].
Lisätietoja tästä löytyy kohdasta "Paperityyppien nimeäminen".
Valitse Web Image Monitor -ohjelmassa ohisyöttötason asetukseksi [Oma paperityyppi].
Valitse [Paperityyppi] paperikasettiin, joka on määritettynä "Lasku A".
Lisätietoja, katso "Omien paperityyppien asetus paperikaseteille".
Aseta käytettävä paperi ohisyöttötasolle.
Aseta tulostamaton paperi ohisyöttötasolle.
Lisätietoja tästä toiminnosta on Laitteisto-oppaan kohdassa "Paperin lisääminen".
Jos käytössä on RPCS-tulostinohjain, tulosta asiakirja muistiin tallennetulle mukautetun kokoiselle paperille.
Valitse [Lasku A] kohdassa [Paperityyppi:] ja jatka tulostamista. Jos [Paperityyppi:]-asetuksena on [Lasku A], tavallinen paperi, joka sopii "Lasku A" -tulostamiseen valitaan automaattisesti. Paperityypin tallentaminen kuvaavalla nimellä helpottaa paperin valitsemista [Paperityyppi:]-luettelosta.
Lisätietoja tästä aiheesta kohdassa "Tulostus käyttäen tallennettuja paperityyppejä".
Voit tallentaa enintään kahdeksan omaa paperityyppiä.