Hoppa över rubrik
 

Ställa in som en skrivarserver (NetWare 4.x, 5/5.1, 6/6.5)

Följ proceduren nedan för att ansluta skrivaren som en skrivarserver med NetWare 4.x, NetWare 5/5.1 eller NetWare 6/6.5.

Viktigt

  • När skrivaren används som en skrivarserver i NetWare 4.x, NetWare 5/5.1 eller NetWare 6/6.5 ska du ställa in den till NDS-läge.

  • När du använder NetWare 5/5.1 eller NetWare 6/6.5 ska du ställa in skrivaren som en skrivarserver.

1Starta Web Image Monitor.

2Klicka på [Logga in].

En dialogruta visas där du ska mata in användarnamn för inloggning och lösenord.

3Ange användarnamn och lösenord och klicka sedan på [Inloggning].

Kontakta nätverksadministratören för information om användarnamn och lösenord för inloggning.

4Klicka på [Konfiguration] till vänster och klicka sedan på [NetWare Utskriftsinställningar].

5Kontrollera inställningarna och klicka sedan på [Device name].

Konfigurationen är klar. Vänta flera minuter innan Web Image Monitor startas om.

6Klicka på [Utloggning].

7Avsluta Web Image Monitor.

Obs

  • För att kontrollera att konfigurationen är korrekt gjord anger du följande från kommandoprompten:

    F:> USERLIST

  • Om skrivaren fungerar enligt konfigurationen visas namnet på skrivarservern som en ansluten användare.

  • Om du inte kan identifiera den skrivare som du vill konfigurera kontrollerar du skrivarnamnet på den konfigurationssida som skrivs ut på skrivaren. Mer information om hur du skriver ut en konfigurationssida finns i Handbok för snabbinstallation.

  • Om inget skrivarnamn är uppfört i listan, jämför då datorns ramtyp för IPX/SPX -protokollet med skrivarens. Använd dialogrutan [Nätverk] i Windows för att ändra datorns ramtyp.

  • Mer information om Web Image Monitor finns i "Använda Web Image Monitor".

  • Mer information om användarnamn och lösenord för inloggning, se Säkerhetshandboken, som är administratörshandboken.