Använd den här funktionen om du vill behålla sekretessen när du skriver ut konfidentiella dokument på skrivaren över ett delat nätverk. Vanligen går det att skriva ut data via displaypanelen när de har lagrats i skrivaren. När du använder säker utskrift går det inte att skriva ut såvida inte ett lösenord anges på skrivarens display. Dina konfidentiella dokument skyddas från att visas av andra.
En säker utskriftsfil kan inte lagras om:
tillvalet hårddisk är inte installerad i skrivaren.
det totala antalet filer för Provutskrift, Säker utskrift, Utskriftskö eller Lagrad utskrift i skrivaren överskrider 100. (Det maximala antalet varierar beroende på datavolymen i filerna.)
filen innehåller över 1 000 sidor.
skickade eller lagrade filer i skrivaren innehåller fler än 9 000 sidor totalt.
Om en säker utskriftsfil inte har lagrats på rätt sätt kontrollerar du felloggen på kontrollpanelen.
Lagrade dokument i skrivaren finns kvar även när du har stängt av skrivaren. Däremot används inställningarna [Autoradera tillf utskrjobb] och [Autoradera lagr utskrjobb] först.
Om programmet har en sorteringsfunktion kontrollerar du att den inte har valts innan du skickar ett utskriftsjobb. Säkra utskriftsjobb sorteras som standard automatiskt av skrivardrivrutinen. Om ett sorteringsalternativ väljs i dialogrutan Skriv ut i programmet kan det hända att fler uppsättningar än önskat skrivs ut.
När filen för säker utskrift skrivits ut tas jobbet automatiskt bort.
Filer för säker utskrift som skrivs ut eller ta bort med Web Image Monitor efter att du har valt [Säker utskrift] på kontrollpanelen visas i displayen. Ett felmeddelande visas dock om du försöker skriva ut eller ta bort filer för säker utskrift.
Mer information om felloggen i displayen finns i Kontrollera Fellogg.
Mer information om [Autoradera tillf utskrjobb] och [Autoradera lagr utskrjobb] finns i System-menyn.